Omlet biszkoptowy

by - lipca 08, 2020

Wbrew pozorom przygotowanie pysznego, puszystego omleta - nie jest takie proste. Ja osobiście wypróbowałam sporo różnych przepisów, ale dopracowanie właśnie tego - dało mi dopiero pełną satysfakcję. Omlet jest przygotowywany bez dodatku cukru, więc nadaje się do serwowania zarówno na słodko (z dodatkiem konfitury, kremu czekoladowego lub owoców) jak i na słono (np. z dodatkiem warzyw).
Wystarczy jednak przestrzegać kilku prostych zasad i efekt mamy gwarantowany. Każdy szczegół przygotowania opisuję poniżej.

Składniki:

  • 2 białka,
  • 2 żółtka,
  • szczypta soli,
  • 2 łyżki mąki (z niewielką górką).

Do smażenia:

  • olej rzepakowy (dobrej jakości).

Przygotować 3 naczynia (np. miseczki). W jednym umieścić białka ze szczyptą soli, w drugim żółtka, a do trzeciego przesiać mąkę.
Białka ubić na sztywno, tak żeby można było obrócić z nimi miskę do góry nogami.
Żółtka rozmącić razem, tak żeby tworzyły jednolitą konsystencję.
Do wcześniej przygotowanych ubitych białek, dodać żółtka oraz mąkę. Za pomocą robota, na najmniejszych obrotach (delikatnie) połączyć wszystko razem. Nie ubijać zbyt długo, ponieważ wtedy nam wszystko opadnie.
Przygotować patelnię o śr. 20 cm. Za pomocą pędzelka, dno patelni posmarować olejem. Podgrzać pustą patelnię. Kiedy już będzie rozgrzana, zmniejszamy gaz na średni i wlewamy ciasto omletowe na patelnię. Smażymy. Nie należy się spieszyć, zostawiamy omlet, aż pomalutku nabierze złotej barwy. Wtedy obracamy na drugą stronę. Można to zrobić na różne sposoby, np:
- za pomocą dwóch drewnianych łopatek, 
- podrzucając,
- zsuwając na talerz, który następnie obracamy.
Tutaj jest pełna dowolność :) Grunt, żeby omlet nam nie pękł. Smażymy drugą stronę również na złoty kolor. Podawać od razu po przygotowaniu wzbogacony o wybrane przez siebie dodatki.  Drukuj przepis

Te przepisy mogą ci się spodobać

3 komentarze