Pielmieni

by - grudnia 11, 2020


Pielmieni (lub pilimeni, pielmenie, pielmienie) – to rodzaj niewielkich pierogów z farszem mięsnym. Jest to potrawa kuchni rosyjskiej - zadomowiona w kuchni polskiej. Od naszych polskich, tradycyjnych pierogów różnią się przede wszystkim tym, że na etapie lepienia, wypełnia się je surowym mięsem, a nie gotowanym. Najczęściej serwowane są obficie posypane świeżo mielonym pieprzem, z dodatkiem śmietany zakwaszonej octem. Ponieważ pierożki nie są duże, to z założenia należy je zjadać "na raz". 
Z podanych składników otrzymamy około 70 pierogów. 

Składniki na ciasto:

 • 500 g mąki pszennej np. typ 500,
 • 250 ml gorącej wody,
 • 50 ml oleju,
 • pół łyżeczki soli.
Farsz:

 • 300 g mielonej wołowiny (np. zrazowa dolna),
 • 300 g mielonej wieprzowiny (np. łopatki wieprzowej),
 • ½ średniej cebuli,
 • 2 ząbki czosnku,
 • 2 łyżki oleju (np. rzepakowego),
 • 1 żółtko jajka,
 • 50 ml bulionu,
 • płaska łyżeczka soli,
 • płaska łyżeczka pieprzu.
Dodatkowo (do podania):

 • świeżo zmielony pieprz,
 • 3 łyżki kwaśnej śmietany 18%,
 • 1 łyżeczka octu spirytusowego 10%.

Zaczynamy od przygotowania ciasta. Do miski przesiać całą mąkę. Dodać ½ łyżeczki soli oraz cztery łyżki oleju. Wlać szklankę gorącej, przegotowanej wody i zamieszać ciasto łyżką, a następnie zacząć wyrabiać. Ciasto powinno być miękkie, plastyczne i elastyczne. 

Gotową kulę ciasta zawinąć w folię i odłożyć na bok na 30 minut. Dzięki temu ciasto po leżakowaniu nie będzie się kurczyć podczas wałkowania. 

W trakcie leżakowania ciasta przygotować farsz. Mięso najlepiej kupić w kawałku i samemu je zmielić w domu - wtedy mamy gwarancję, że mięso jest świeże. 
Połowę sporej cebuli oraz dwa ząbki czosnku obrać i drobno poszatkować. Na nagrzaną patelnię dodać 2 łyżki oleju. Wrzucić poszatkowaną cebulę oraz czosnek. Całość podsmażyć na średnim ogniu przez około 5 minut, tylko do lekkiego zeszklenia się cebuli.
Zawartość patelni dodać do mieszanki mielonego mięsa. Dodać też jedno żółtko jajka oraz po płaskiej łyżeczce soli i pieprzu. Do miski wlać 50 ml dowolnego bulionu. 
Bardzo dokładnie wymieszać składniki farszu (przez minimum 5 minut). Farsz ma być mokry, ale i zwarty na tyle, by można było bez problemu formować z niego "kulki" do nakładania na ciasto pierogowe. Możesz zatem wlać do farszu trochę więcej bulionu. Wszystko zależy od tego, jak zwarte było mięso użyte do farszu. Im mniej tłuste mięso, tym więcej bulionu można dodać do masy. 

Teraz przyszedł czas na lepienie pielmieni. Ciasto odwinąć z folii i podzielić na 3 części. Dwa kawałki odłożyć na bok i przykryć bawełnianą ściereczką, by ciasto nie obsychało. 
Jeden z kawałków ciasta rozwałkować cienko na blacie lekko oprószonym mąką. Następnie przy pomocy wykrawaczki o średnicy ~6 cm wycinaj okrągłe placuszki (fot.1).  Na środek placka nakładać około 1 łyżeczki farszu mięsnego (fot.2). Pielmieni powinny mieć więcej farszu niż ciasta. 
Pierożki składać na pół i sklejać boki (fot.3). Po sklejeniu łączenia zbliżyć do siebie oba końce i skleić (fot.4)
W ten sposób składać wszystkie pierożki. Resztki ciasta po wykrawaniu pierogów zbierać i na koniec połącz w jedną kulę. Ponownie rozwałkować ciasto i wycinać placki pod pierogi. 

Pierożki pielmieni układać obok siebie na obsypanej mąką stolnicy. Aby oczekujące na gotowanie pierogi nie schły, przykryć je lekko wilgotną bawełnianą ściereczką. 

Każdą partię pielmieni umieszczać w garnku z osoloną, gotującą się wodą. Woda nie powinna mocno bulgotać. Pierogi wyławiać po około 5 minutach od ich wypłynięcia na powierzchnię. W ten sposób ugotować wszystkie pierogi.

Pielmieni najlepiej smakują zaraz po ugotowaniu, posypane obficie świeżo zmielonym pieprzem z dodatkiem kwaśnej śmietany wymieszanej z octem. Na 3 łyżki kwaśnej śmietany 18% należy dodać 1 łyżeczkę octu spirytusowego 10%.

Część pierogów można podać w rosole lub w bulionie. Pierożki wyławiane z gorącego bulionu smakują doskonale. Do rosołu z pierogami idealnie pasuje natka pietruszki.

Źródło: aniagotuje.pl

Te przepisy mogą ci się spodobać

0 komentarze